cgf.gif (1943 byte)
VII. VEČER ČESKÉHO GOLFU
Palác Blaník, Václavské náměstí, Praha
pátek 29. listopadu 2002

     Z archivu:    VI. Večer golfu 2001    V. Večer golfu 2000    IV. Večer golfu 1999


Sedmý Večer českého golfu se uskutečnil v pátek, 29. listopadu, v pražském kině Blaník. Tradiční završení golfového roku je svátek, který  golfová obec pořádá pro svůj nepočetný lid. Je příležitostí ke slavnostnímu předání cen, vyhlášení nejlepších, k ohlédnutí za uplynulou sezónou, výhledu do další sezóny a k setkání s golfovými přáteli. Večer připravuje partner ČGF firma Medea Kultur.
Večer skvostně moderoval Marek Eben. Po uvítání návštěníků a hostů započal večer promítnutím filmu Golf 2002. Film podal ucelený přehled o nejzajímavějších událostech letošní sezóny.
Následovalo vyhlášení výsledků Czech Golf Amateur Tour. V mužích byli nejlepší Petr Nič (GCP), Roman Svoboda (GKČ) a Petr Němeček (GCEP). V ženách dominovaly Zuzana Mašínová (GCP), Stanislava Kopejtková (GCML) a Martina Dorníková (GCKV).   Dále se vyhlašovaly ceny pro Objev roku, určené mládeži do 10, 12 a 14 let, s nejvýraznějším skokem výkonnosti během sezóny. Mezi golfisty se této ceně říká Skokan roku. V kategorii do 10 let byl vyhlášen Michal Pospíšil z CG Praha, do 12 let Ondřej Lieser z GC Liberec  a do 14 let Stanislav Matúš z Prosper GC Čeladná.
Cenu pro nejlepšího kadeta (do 16 let) roku uděluje prezident ČGF. Letos cenu získal Štěpán Havránek z GC Semily. Nelze u této příležitosti nevzpomenout jeho hvězdného prvního kola na MMČR na rány v Mariánských Lázních, kde zahrál 71 a byl po prvním kole, v silné mezinárodní konkurenci, na druhém místě. Cenu pro nejlepšího seniora obdržel Jiří Kodeš z GC Poděbrady.
Další cenu přišel na pódium kina Blaník vyhlásit odcházející prezident PGA Tomáš Teissing, se svým nástupcem Petrem Nitrou. Nejlepším profesionálním hráčem pro rok 2002 byl vyhlášen Jiří Němeček.
Následovalo vyhlášení Golfisty roku 2002. Za vynikající výkony v letošním roce byl nejlepším českým golfistou vyhlášen Roman Svoboda z GK Čechie. Nejlepší golfistkou nemohla být vyhlášena jiná hráčka než Petra Kvídová z GC štiřín. Její letošní sezóna byla ve znamení absolutní nadvlády a faktické neporazitelnosti.
Hráč roku získává právo nosit tmavomodré sako s označením Golfista roku. Sako věnuje tradičně firma Steillmann, jejíž zástupce pan  Miroslav Veselý jej osobně pomohl obléknout oběma vyznamenaným hráčům. Oba hráči roku obdrželi kartu VisaGolf od partnera ČGF Živnostenské banky. Karty předal pan Martin Kryl, člen představenstva tohoto bankovního domu.
Poslední ceremonií večera bylo uvedení nových členů do Síně Slávy českého golfu. 
Z nežijících to jsou Artur Štika za dlouholetou obětavou organizátorskou a publikační práci ve prospěch českého golfu a Miroslav Vostárek za vynikající sportovní výsledky v letech 1948-1956 a za podíl na organizační obnově pražského golfu v roce 1958.
Z žijících jsou to dámy Lady Luisa Abrahams za mimořádné sportovní úspěchy a dlouholeté působení ve prospěch českého golfu a paní Hana Chrástková-Brožová, za dlouhodobé vynikající sportovní výsledky.
Na záver večera si golfisté dlouho povídali povídali u rautu a skleničky dobrého nápoje.


Prezident České golfové federace přivítal přítomné a jménem všech golfistů a golfových subjektů a zhodnotil uplynulou sezónu. Hovořil o úspěšném rozvoji českého golfu a růstu jeho úrovně. Seznámil přítomné  podrobnostmi naší kandidatury na Mistrovství světa, kde jsme skončili jako druzí ze čtyř uvažovaných kandidátů. Oznámil, že se u nás bude v roce 2006 bude konat Saint Andrews Trophy, utkání Britských ostrovů proti zbytku evropského kontinentu. Zmínil naše nově otevřená hřiště, včetně první osmnáctky otevřené na slovenských Tálích. Poděkoval Nadaci Hanuše Goldscheidera z uspořádání dětských golfových táborů,   Sdělil mimojiné, že jsme dříve než politici zrušili hranice mezi Českem a Slovenskem tím, že od příštího roku pořádáme soutěž bez hranic, Československý pohár, sérii utkání mezi českými a slovenskými golfisty.


Nejlepší hráči Czech Golf Amateur Tour 2002.
1. Petr Nič GCP - uprostřed
2. Roman Svoboda GKČ - vlevo
3. Petr Němeček GCEP - vpravo
Za "přepálenou" fotku se  omlouváme.
Nejlepší hráčky Czech Golf Amateur Tour 2002.
1. Zuzana Mašínová GCP - uprostřed
2. Stanislava Kopejtková GCML - vpravo
3. Martina Dorníková GCKV - vlevo

Objev roku 2002: Michal Posíšil GCP - druhý zleva, 12 let Ondřej Lieser (GC Liberec) - uprostřed, Stanislav Matúš (Prosper GC Čeladná) - čtvrtá zleva Vlevo: Štěpán Havránek (GC Semily) získal od prezidenta ČGF cenu Kadet roku 2002. Vpravo: Jiří Kodeš, legenda českého golfu, nejlepší senior 2002.

Jiří Němeček (ve světlém saku) si přišel na pódium pro cenu Nejlepší profesionální hráč r. 2002. Golfistka roku 2002 Petra Kvídová z Golf Clubu Štiřín. Držitelka dvanácti individuálních titulů Mistryně ČR je bezkonkurenčně nejlepší amatérskou hráčkou České republiky. Čtvrtinu svých titulů získala letos.
Golfista roku 2002 Roman Svoboda z Golf Klubu Čechie. Jeho hvězda vyšla letos.  Z pěti titulů Mistra ČR, jichž je držitelem, také získal letos tři.

Luděk Eremiáš obdržel Výroční cenu České golfové federace. Zakladatel a motor Nadace Hanuše Goldscheidera vymyslel a zrealizoval golfové tábory pro děti. Jeho výrazným přínosem českému golfu je také realizace Erpet Golf Centra, zimního útočiště golfistů. V Erpetu je mimo jiné jedno z největších a nejúspěšnějších center práce s dětmi, ze kterého vychází mnoho nových talentů a budoucích mistrů. Do Síňě Slávy českého golfu jsou uváděny  osoby, které se nebývale zasloužily o český golf. Prokop Sedlák, viceprezident ČGF a její "oficiální historik" přednáší jména a zásluhy nominovaných. Tato jména budou připojena k předchozím pěti, které již zdobí tabuli, přestavující Síň Slávy.

Lady Luisa Abraham je samostatnou kapitolou českého golfu. Její životopis je jako scénář k napínavému filmu se šťastným koncem. Jako vyspělá golfistka pod dívčím jménem Raudnitzová začínala sklízet první golfové úspěchy krátce před druhou světovou válkou. V roce 1937 končí ve finále  mistrovství Československa jako druhá, o rok později se stává mistryní. Odjíždí do Anglie sbírat golfové zkušenosti k Henry Cottonovi. Zde ji zastihla válka. Zůstává nejdříve v britské armádě, později v československých leteckých silách  ve Velké Británi, kde dosáhla hodnosti majora. Vdává se. Její manžel je povýšen do šlechtického stavu, Luisa se stává Lady Abrahams. V šedesátých letech přijíždí do Československa a přiváží tehdy zoufale chybějící hole a výbavu. Od té doby podporuje český golf materiálně a svým nemalým vlivem v mezinárodních golfových organizacích. Díky této vzácné ženě nezůstal český golf, přes snahu totalitních úřadů, v mezinárodní izolaci. Děkujeme ze srdce, Luiso Abrahams.


Aplaus pro Lady Luisu Abrahams. Celý Blaník vzdal vestoje hold ženě, která byla a doposud je dobrou vílou českého golfu. Hanka Chrástková-Brožová. Čtrnáctinásobná mistryně republiky získala své tituly v neuvěřitelné době třiceti let. Jako jediná své doby dokázala vyrvat tituly tehdy jinak neporazitelné Duně Křenkové. Kromě individuálních titulů je držitelkou sedmi mistrovských titulů v družstvech.

Činnost České golfové federace podporují partneři. Patří jim za to dík naší golfové komunity. Zleva Martin Kryl - člen představenstva Živnostenské Banky, Miroslav Veselý - zástupce firmy Steillmann, která obléka reprezentaci a Milan Veselý - prezident České golfové federace. Výbor České golfové federace. Zleva Jaroslav Kunzl - hospodář, Jiří kodeš - zástupce seniorů, Pavel Drda - předseda komise pro mládež, Karel Vopička - předseda STK, Prokop Sedlák - viceprezident a   Milan Veselý - prezident.

Moderátor Marek Eben umí s češtinou kouzlit a předkládá posluchačům její plně rozvinutou krásu. S jemným humorem pojednal o vlivu výše handicapu na život běžného člověka. "Nízký handicap ukazuje prstem na stohy nevyřízených listin na pracovním stole, na něšťastné manželky a plačící děti" zahájil  svoje pojednání a tuto myšlenku vtipně rovíjel.   "Ale má-li však člověk v pořádku vyřízenou svoji práci,  šťastné manželství a handicap pod dvacet, tak to je pěkné svinstvo" ukončil. Podle vlastního prohlášení je věčně zelený golfista. Pochopil prý , že jeho Green Card už zůstane navěky Evergreen Card.  Vzpomenul, jak  hrál golf s prezidentem ČGF,   Milanem Veselým. Pochvaloval si hru a přiznal, že mezi nimi došlo k tomu nejintimnějšímu, k čemu může  mezi dvěma golfisty dojít. Zpozorněnému publiku, které napjatě čekalo rozuzlení této zpovědi pak sdělil: "Hrál jsem jeho míčem".


Jiří Němeček je nejlepším profesionálním hráčem sezóny. Zvítězil v tříkolovém finálovém turnaji koncem září v Mariánských Lázních, mimo jiné i díky fantastickému výsledku 66 v prvním kole. Tím se dostal do čela celkové klasifikace pětikolové profesionální tůry Eurotel PGA Czech Open Golf Tour. Půvabné sestry Mašínovy. Kateřina Mašínová (vlevo), mistryně ČR 2001 družstev a Miss Golf 2001, Zuzana Mašínová, mistryně ČR dužstev 2001 a vítězka Czech Golf Amateur Tour 2002.

Soutěž midamatérů Mid Amateur Golf Tour nepatří pod ČGF. Škoda. V takovém případě by na podiu stanul i Alan Babický, který sérii turnajů pro hráče nad 35 let  vyhrál. Babický letos také získal titul mistra ČR družstev, jako člen vítězného týmu GK Čechie. Kino Blaník, ve kterém se golfové večery odjakživa pořádají, bylo až na pár míst téměř zaplněno. Bezplatné vstupenky byly distribuovány do klubů podle jejich požadavků a letošní zájem převyšoval kapacitu kina.

Karel Vopička, spoluorganizátor večera má na starosti jeho náplň a hladký průběh. Na snímku při rozhovoru s hospodářem federace Jaroslavem Kunzlem. Tato půvabná dívka pozorovala se zájmem především umělecká vystoupení, kterými byl průběh večera prokládán.

© Paggio 2002