V. Večer českého golfu
kino Blaník - Praha
24.11.2000


přehled ocenění

Již po páté se čeští golfisté setkávají na galavečeru českého golfu, tradičně pořádaném v kinu Blaník. Programem večera bylo shrnutí a ocenění proběhlé sezóny a odměnění těch nejlepších. Největší novinkou letošního galavečera bylo ustavení Síně slávy českého golfu. Na konci milénia byli do výběru legend zařazení Hanuš Goldscheider, Ludmila Křenková a Jiří Dvořák, golfisté, kteří psali historii českého golfu. Byly rozdány výroční ceny, ceny nejlepším golfistům roku a vítězům túr, pořádaných českou golfovou federací. Oceněny byly nejlepší senioři a děti. Zvláštní ceny uděloval Časopis golf dětem s nejrychlejším snížením handicapu a kadetovi roku. Promítaly se dva filmy o průběhu letošní golfové sezóny. O svých úspěších přednášeli naplněnému sálu senioři a profesionálové. Závěrem večera proběhl raut, při kterém se rozhořely mnohočetné debaty a rozhovory. Golfisté si mají vždy co říci, proto poslední návštěvníci opouštěli Blaník až někdy po půlnoci.


Síň slávy českého golfu. Místo pro hráče nebo činitele, kteří dosáhli vynikajicích úspěchů nebo zásluh v českém golfu. Síň slávy českého goflu symbolicky odemyká náměstek ministra kultury a sportu Dr. Ladislav Malý (vlevo) a Karel Vopička (vpravo). První nesmrtelní v Síni slávy českého goflu. Zleva Jiří Dvořák (GCML), Ludmila Křenková (GCP) a Hanuš Goldscheider, prezident ČGF. Hanuš Goldscheider  také obdržel Výroční cenu ČGF za přínos českému golfu.

Hanuš Goldscheider je uváděn do Síně slávy za celoživotní působení ve prospěch českého golfu. Své aktivní působení  zahájil počátkem padesátých let, kdy byl golf uvržen do nucené ilegality. Začátkem šedesátých let se podílel na zformování nově vznikajících oddílů a vstoupil do oddílu při TJ Slavia Praha.
V r. 1968 byl spoluzakladatelem Československého golfového svazu a v jeho výboru zastával funkci mezinárodního tajemníka. V této funkci působil více než dvacet let a největší měrou se zasloužil o znovuzařazení československého golfu do rodiny evropských a světových golfových zemí. Nejednalo se pouze o obnovení členství Československého golfového svazu  v Evropské golfové asociaci a o vstup do World Amateur Golf Council, ale hlavně o vytvoření řady osobních kontaktů a přátelských vztahů s významnými osobnostmi světového golfu. To umožnilo zajistit účast našich hráčů na řadě zahraničních turnajů včetně MS profesionálních družstev World Cup a rovněž realizovat řadu mezinárodních sportovních utkání i na klubové úrovni a to v době totalitní perzekuce, kdy golf byl sportem třetí kategorie, bez jakékoli státní podpory. Jeho zásluhou je, že v létech 1979 až 1998 se v naší zemi konala čtyři Amatérská mistrovství Evropy.
Po vzniku Československé golfové federace se Hanuš Goldscheider stává jejím druhým prezidentem. Po rozdělení Československa na dva samostané státy se v roce 1993 stává prvním prezidentem České golfové federace. V této funkci působí dodnes. Jeho zásluhou poznali čeští golfisté bezprostředně nejlepší profesionální hráče působící v Evropě a to při několika turnajích konaných u nás  ať v rámci European Tour nebo Challenge Tour. Z jeho iniciativy byla založena Česká asociace profesionálních golfistů.
Na mezinárodním poli působil Hanuš Goldscheider od roku 1989 po dobu čtyř let jako člen  sportovně technické komise při Evropské golfové asociaci (EGA Campionship Committee), další čtyři roky zastupoval  Evropu v pravidlové komisi při Royal & Ancient Golf Club of St. Andrews a další dva roky zastupoval Evropu v komisi pro amatérský statut při Royal & Ancient Golf Club of St. Andrews.
Hanuš Goldscheider je členem Golf Clubu Praha a čestným členem řady dalších golfových klubů. Za zásluhy o rozvoj golfu je od roku 1978 členem Royal & Ancient Golf Club of St. Andrews


Ludmila Křenková je do Síně slávy českého golfu uváděna za dlohodobě vynikající sportovní výsledky. V letech 1957 až 1999 získala 48 titulů Mistryně republiky, z toho 26 ve hře na jamky, 17 ve hře na rány a 5 v seniorské kategorii. Vlastní také několik zahraničních mistrovských titulů. Udržuje si neuvěřitelnou sportovní výkonnost celých 43 let. Vynikajícím způsobem reprezentovala naší zemi na řadě mezinárodních turnajů hraných doma i v zahraničí. Ludmila Křenková se stala vzorem pro všechny následující generace českých hráček. Těm nejlepším je dodnes  důstojným soupeřem.
Ludmila Křenková je členkou Golf Clubu Praha. 


Jiří Dvořák je uváděn do Síně slávy českého golfu za vynikající sportovní výsledky, kterých dosáhl v období let 1960 až 1979. V tomto období získal 24 mistrovských titulů, z toho 13 ve hře na jamky a 11 ve hře na rány. V letech 1960 až 1976 byl jednoznačným králem českého golfu a jako takový byl vzorem pro ostatní hráče jak svým herním projevem, tak svým vystupováním. 
Jiří Dvořák je členem Golf Clubu Mariánské Lázně.


Nejlepším hráčem České republiky pro rok 2000 byl v nepřítomnosti vyhlášen Miroslav Holub z GC Semily. Miroslav  je na studiích v USA, cenu za něj přebírala sestra. Fotografie je z archívu. Nejlepší hráčkou České republiky pro rok 2000 byla vyhlášena Jana Peterková z GC Karlovy Vary. Modré sako nejlepší hráčky obléká Jana poprvé.

Byli vyhlášeni vítězové  všech oddílů Czech Amateur Tour 200, jak v části Medea Kultur, tak v části euroISDN. Vitěze najdete v rubrice Přehled ocenění.  Za všechny uvádíme tři nejlepší ženy euroISDN Telecom Tour 2000. Zleva druhá Marta Balková (GCKV), třetí Jana Peterková (GCKV) a vítězka túry Zuzana Mašínová (GCP). Ceny byly předány nejlepším z Dětské túry 2000. Zleva: Markéta Křížová (GCML) vítězka kat. žákyň do 14 let, Karel Příhoda (GCKV) vítěz kat. žáci do 14 let, Petr Václav (GCŠ) vítěz kat. do 12 let.

Časopis Golf již tradičně vyhlašuje dětské kategorie Objev roku 2000 a Cenu Hanuše Goldscheidera 2000.  Šéfredaktor Jiří Simbartl předal ceny těmto dětem, zleva:  
Ondřej Lébl (GKL) - kadet roku 2000 Cena Hanuše Goldscheidera za průměr hry 4 nad par.
Ladislav Trubač  (GCKV) - do 16 let - snížení hcp z 24,9 na 7,4
Dominik Hart (GCEP) - do 14 let - snížení hcp z 34 na 15,1
Štefan Páleník (GCEP) - do 12 let - snížení hcp z 36 na 17,5
Martin Příhoda (GCKV) - do 10 let - snížení hcp z 31 na 16,6.

Radim Matolín přednesl zaplněnému sálu referát o úspěších našich seniorů. Je třeba říci, že čeští senioři žijí plným golfovým životem. Jejich kalendář je nabit akcemi a jejich výsledky jsou více než chvályhodné. Jsou činnost je velmi hodnotnou součástí našeho golfového dění. Oldřich Nechanický přednesl v zastoupení prezidenta PGA referát o činnosti našich profesionálů. Také oni se měli čím pochlubit, mají za sebou velmi úspěšný rok.  Jejich turnajový kalendář 2000 byl kvalitně zaplněn a herní úroveň profesionálních  a Pro Am turnajů byla velmi vysoká. Členové PGA se velmi aktivně a úspěšně podílejí na rozvoji naší hráčské základny.

Naše současná golfová mládež mohla bilancovat uplynulý rok s potěšením.  Úspěšné vystoupení na MS v Berlíně, ME Evropy mužů v Rakousku a žen v Polsku, ME juniorů ve Skotsku  dalo světu vědět, že v Česku  se golfu daří, a že se má čím pochlubit.  Zleva Petr Skopový (GCKV), Lukáš Eda Nosek (GCS), Petr Nič (GCP), Robert Schovánek (GCS), zamyšlený Jakub Kučera  (GCEP) a Jan Klikar (GCS) Pohled do řady našich nejlepších žen. Zprava ing. Martina Dorníková, hráčka GCKV a gen. sekretář ČGF, Marta Balková GCKV, Jana Peterková GCKV a v červeném Stáňa Kopejtková GCML. Samá mistryně, jedna hezčí než druhá.

Ing. Martina Dorníková (vpravo), vynikající hráčka GCKV a generální sekretář ČGF. Golfové povinnosti vymění na jaře za zcela určitě  příjemnější povinnosti mateřské. Vlevo Marta Balková (GCKV), reprezentantka, jedna z našich nejlepších hráček. Obě hráčky obdržely ocenění za přední místa v Czech Amateur Tour 2000. Ing. Karel Vopička, motor činnosti ČGF, autor a vykonavatel Večera českého golfu, neodmyslitelná součást veškerého českého golfového dění. Žádnou cenu nedostal. 

Představitel sponzora IPS, golfista a významný podpůrce golfu, pan Jiří Poletín s rodinou. Zuzana Mašínová (GCP), vítězka euroISDN Tour. Přezimuje na 4. příčce ženského žebříčku s handicapem 5. Škoda nedoostřené fotografie. Tuto půvabnou dívku jinak uvidíte v recepci Golf Clubu Praha.

Vzácní hosté večera. Zleva naše poválečná mistryně Lady Abrahams, Dr. Ladislav Malý - nám. ministra kultury a sportu s chotí, prezident GCP senátor  MUDr. Ladislav Svoboda s chotí, ing. Jaroslav Kunzl a Zdeněk Kodejš, funkcionáři ČGF.  Naši budoucí mistři. Zleva Petr Václav, Štefan Páleník, Vilda Zulák a Markéta Křížová.

text a foto© paggio261100
popis členů Síně slávy©Prokop Sedlák ČGF