15. - 18.8.2001

výsledky - results
Mistrovství ČR  2000  1999   1998

nezařazené fotografie - unsorted pictures

Silná zahraniční účast, vynikající výsledky, dokonale připravené hřiště, nádherné, místy až tropické počasí,  a úspěch domácich hráčů. To jsou hlavní kladné charakteristiky letošního Mezinárodního mistrovství České republiky na rány v Karlových Varech, nejvyšší a nejprestižnější soutěže jednotlivců.  Záporem jsou potíže při zpracování výsledků a neuvěřitelné množství dotěrných vos. 83 zahraničních hráčů a hráček je nebývalá účast. O to více vyniká skutečnost, že se do čtyřicetimístného mužského cutu dostalo 21 domácích hráčů a do jednadvacitimístného ženského cutu 11 domácích hráček. Po prvním dni byli sice  v čele soutěže německý hráč Michael Then, špičkovým výkonem 68 a německá hráčka Katrin Poll, průměrným výkonem 75. Od ruhého kola však převzali otěže turnaje do rukou naši Petr Nič a Petra Kvídová a od té chvíle nepustili nikoho ke slovu. Vítěznou sérii Petra Niče  70,67,70,73, která se podobá výsledku turnaje špičkové profesionální tůry, píšeme zlatými písmeny do historie českého golfu. Výkon, který předvedl tento devatenáctiletý hráč Golf Clubu Praha, nemá u nás obdoby a přesunul úroveň mistrovství  do zcela jiné dimenze. Závěrečný výsledek 280 (-8) si budeme dlouho pamatovat a dlouho se jím budeme chlubit.  Přestože se nový Mistr České republiky svým výkonem  vzdálil soupeřům o celkem devět ran, jsou pozoruhodné i výsledky ostatních našich a zahraničních hráčů.  Petr Skopový a Mikuláš Ordnung hráli životní golf a jejich série 73,71,71,74 resp. 77,73,74,68 jsou neuvěřitelné. Stačily by na vítězství v kterémkoli jiném turnaji. Druhé místo nakonec obsadil Němec Michael Then, třetí náš Petr Skopový.
Ženská soutěž byla jednoznačnou záležitostí pro naší Petru Kvídovou a Slovenku Zuzanu Kamasovou. Po rozpačitém prvním kole, kdy obě nehrály pod osmdesát, přišla v dalších kolech přehlídka vynikajících čísel,  která obě dívky bezpečně vzdálila od ostatních. Petra Kvídová  měla  náskok dvou ran, který v posledním kole, kdy zahrála nádherných 70 proti stejně dobrým 72 Kamasové, znamenal konečný rozdíl čtyř úderů a zlatou medaili. Třetí místo získala loňská mistryně Jana Peterková. Výkonem 79 vedla po prvním kole, nakonec však zůstala za vítězkou o plných 13 úderů.
Vloženou sotěží byl Pohár národů, který v mužích zíslako družstvo ČR 1 (Holub, Basler, Nič) a v ženách ČR 1 (Peterková, Kvídová, Kopejtková)
Na závěr přehled parádních výsledků pod par některých jednotlivců:

Nič 70,67,71 . Then GER 68,71  . Ordnung 68  . Babický 70   . .Binhold GER 70
Kvídová 70 Skopový 71,71  Holub 71 Goičič SLO 71 Parthenis GRE 71

Díky všem za nezapomenutelné sportovní zážitky a příští rok nashledanou.

Titul Mistra ČR na rány získal Petr Nič již podruhé. První získal vloni na Karlštejnském hřišti, kdy v poslední kole předběhl vedoucí Holuba a Lee. Letos neútočil ze zadní pozice. Usadil v čele druhý den soutěže výkonem 67 (na dvě rány se přiblížil rekrodu karlovarského hřiště 65) a už před sebe nikoho nepustil. Impozantní sérii 70,67,70 a náběh na první historický podparový výsledek v každém kole turnaje, zhatila v posledním kole jedna z miliónů dotěrných vos. Na jamce č. 11, kde měl průběžné skore -2 , píchla Petra do vnitřní strany levé paže. Paže bolela, ztuhla a přišla i krátká nevolnost.  Bogey na třech jamkách za sebou (14-16) znamenala první nadparový výsledek v turnaji. Dostatečný náskok z předchozích kol přinesl Petru Ničovi druhý titul Mistra ČR na rány. Petra Kvídová, devatenáctiletá hráčka Golf Clubu Štiřín zahrála v prvním kole svůj nejhorší výsledek, 80 úderů. Pak už šla jenom lépe a lépe. Druhé kolo 75, třetí 73 a svůj úspěch na mistrovtsví korunovala jediným ženským výsledkem pod par 70. Tak impozantní výsledek z mistrovských odpališť u nás dlouho nepamatují, vzpomenu-li si vůbec. Titul Mistryně ČR 2001 na rány připojila ke svým osmi předchozím. První titul Mistryně ČR na jamky získala Petra již v r. 1996, přeposlední letos na juniorce.

Němec Michael Then, usměvavý a povídavý pouze mimo hřiště, mlčky a s maximálním soustředěním bojoval až do posledního puttu. Až do osmé jamky posledního kola šel v paru a měl ztrátu několik ran na své spoluhráče ve fligtu Niče a Skopového. Soustředění přineslo ovoce, přišlo pět birdie, Skopového chyba na 18. jamce a zasloužená stříbrná medaile putuje do Německa. Zuzana Kamasová, Slovensko. Tato hráčka s nakažlivým úsměvem předvádí  své kvality na českých hřištích skutečně impozantně. Letos v červnu jsme ji uviděli poprvé na křížkovém turnaji v Mariánských Lázních, kde hned skončila čtvrtá. Na dalším křížkovém turnaji v   Motole již skončila druhá, o dvě rány za Petrou Kvídovou. Zde ve Varech hrála 85,72,73 a 72 a skončila za vítězkou o pouhé čtyři rány. Skvělá bilance.

Jediný úder dělil Petra Skopového od stříbrné příčky. Double bogey na 18. jamce zrušilo jeho náskok nad Michaelem Thenem. Jeho tvář před vyhlášením zdobil nelíčený smutek. Přesto je jeho výkon vynikající a série 73,71,71 a 74 posouvá kvalitu našeho golfu opět dál. Jana Peterková loňský titul neobhájila. Však také výkon 79,77,81,74 (311) na domácím hřišti, je oproti loňským 78,75,75,75 (303) z Karlštejna méně chvalitebný. I tak znamenal třetí příčku a bronzovou medaili.

Veliký Mikuláš "Mike" Ordnung je jak ušlechtilé víno. S přibývajícím časem hraje lépe a lépe. Tuto seźónu je vidět všude. Zde na mistrovství se předvedl skvostným způsobem a čtvrtým   místem v konečné klasifikaci, jako náš třetí nejlepší hráč. Výkonem 77,73,74,68 potvrdil, že jeho letošní úspěchy nejsou pouhou náhodou. Letos zlepšil handicap z 2,4 na 0,5. Marta Balková (82,81,77,77  317) z domácího klubu, získala na mistrovství konečné 4. místo. Z našich hráček byla třetí nejlepší. Po skvělém začátku sezóny v Ostravě, Haugschlagu a Varech se z prvních míst výsledkových listin vytratila. Dala o sobě zase vědět až zde na mistrovství, kvalitním výkonem v posledních dvou kolech.

Pohár národů:
Vítez mužské soutěže družstvo ČR 1.
Zleva MIroslav Holub, Petr NIč, na snímku chybí Lukáš Basler.
Vítěz ženské soutěže družstvo ČR 1:
Tleva Stanislava Kopejtková, Petra Kvídová, Jana Peterková.

Miroslav Holub, který po zkaženém prvním kole (81), předvedl golfový spurt. Další kola hrál 73,74,71, překonal plných padesát míst klasifikace a dotáhl to z pětapadesáté příčky až konečné 5. místo. Edita Nechanická, jedna z nejnadějnějších mladých hráček, letošní dorostenecká Mistryně republiky. Uvedla se parádním prvním kolem 75. V dalších už nezahrála pod 80 a skončila na pěkném 17. místě celkové kvalifikace, jako naše 9. nejlepší  hráčka.

Petr Nič, Golf Club Praha. Trenérský odchovanec svého otce, motolského Head Pro Pavla Niče prožívá nejúspěšnější   sezónu své rychlé golfové kariéry. Získal dva ze tří možných individuálních titulů. Letos zahrál spoustu výsledků pod par, má nejlepší handicap v České republice +1,2. V příštím roce, po končení školy se chce ještě více věnovat tréninku a vyjíždět sbírat zahraniční zkušenosti. Petra Kvídová (GCŠ) se na hřišti ze samého soustředění mračí. Po skončené hře a vyhraném mistrovství však její tvář zdobil zářivý úsměv.

Předloňský Mistr ČR švýcar  John Lee letos propadl. V prvním kole zahrál 82, asi se naštval a celé mistrovství skrečoval. Možná si vzpomenete, že loni mu na Karlštejně taky ulítlo 80 v posledním kole. Petr Skopový byl po dohrání posledního kola nešťastný. 18. jamka do které vedl nad německým hráčem Thenem v boji o druhé místo. Drive vlevo do lesa, v kořenech trávy krátká čučka, třetí výklep na fairway, čtvrták pravému bunkeru, pátá na green, dva putty a double bogey bylo. Stejný výsledek jako Then,  ale horší poslední kolo, znamenalo pro Petra až třetí místo.

Zuzana Mašínová (Golf Club Praha). Obsadila celkové 7. místo mistrovství, jako naše čvrtá nejlepší hráčka. Zuzka trvale zlepšuje své výkony, objevuje se na čelných místech výsledkových listin, na podstatnější úspěch však stále ještě čeká. Martina Dorníková, hráčka domácího klubu, se opět vrátila na hřiště. Důvod její absence vidíte na obrázku, jmenuje se Anička. Martina po dlouhé přestávce hrála 83,88 a 82 . O jedno místo se nedostala do cutu. Obsadila celkové 22. místo jako naše dvanáctá hráčka. Za sebou nechala devatenáct dalších našich hráček.

Vosí žihadlo na vnitřní straně levé paže Petra Niče, způsobilo ztuhlost ruky a krátkou nevolnost hráče. Od jedenácté jamky, kde k tomu došlo, bojoval Petr Nič o soustředění, které mu do té chvíle přineslo výsledek -2.  Tři bogey na 14, 15 a 16. jamce však zhatilo naději na čtvrtý výsledek pod par v jednom turnaji, což by byl historicky ojedinělý výsledek našeho golfu. Golfová dívčí mládež Mariánských Lázní a Erpetu pozoruje poslední údery mistrovství.