Praha Karlštejn Golf Club
27. - 30.7.2000

výsledky:  muži   ženy   loňské mistrovství
netříděné fotografie

Mezinárodní mistrovství na rány je nejvýznamější událostí roku a titul je ten nejprestižnější. Účast je omezena handicapem, u mužů 7 u žen 15.  Vítězí  ten, kdo zahraje nejnižší součet ran a to ve čtyřech kolech. Každá, sebemenší chybička se na konečném výsledku odrazí a na vrchol dorazí pouze hráč, který to umí nejlépe, je v nejlepší duševní a tělesné formě a má v tu chvíli největší příděl golfového štěstí. Letos byli papírovými favority  Švýcar Lee, loňský obhájce titulu a Petra Kvídová,  Švýcar pro handicap +2 a především pro fantastickou hru, kterou předvedl vloni v Mariánských Lázních, kdy v památné  rozehrávce zvítězil nad rakušanem Wiegelem. Petra Kvídová proto, že v letošní sezóně hraje velmi suverénní golf a snad kromě jediné výjímky, nemá na domácím poli soupeřku.
Jenže papír je papír a skutečnost je z jiného materiálu. Mužská soutěž probíhala v režii Holuba a Niče, jako by tam vůbec Lee nebyl a šlo jenom o to, kdo získá místa za nimi. Střídali se hráči Erpetu Zelinka, Votruba, Kučera v prvním kole, pak nastoupili hráči Karlštejna Babický a Ševčík v kole druhém. Mezi nimi se motal Lee. Ten ve třetím kole sice vyskočil do vedení výkonem 69 do čela tabulky a vypadalo to, že si jde vážně pro titul. Jenže naši dva mladí se předvedli tak, že na to asi dlouho nezapomene.  Petr Nič  si především zapoměl doma nervy. Hrál klidný, pohodový a velmi účinný golf se šesti birdie, jedenácti pary a jediným bogey. Jeho míč vypadal chvílemi jak rádiem řízený, padal vždy tam, kam měl, odkulil se vždy na správnou stranu, správným směrem. Jedno z nejpohlednějších birdie zahrál Petr na 14 jamce. Drive dopadl na levou stranu greenu a odkulil se k jamce na vzálenost asi sedm metrů. Petr nahrával horem a vypadalo to, že míč jamku přejede. Posledních 30 centimetrů se však stočil správným směrem, objel půl jamky po hraně, chvíli nakukoval a pak tam konečně spadl.  Nedělní, poslední kolo zahrál Petr 69, o pět ran lépe než Holub a 11 (!!!) ran lépe než Lee.

Míra Holub se hodně snažil, hrál vynikající golf a rozhodně nezůstával pozadu. Na čtyřce zahrál neuvěřitelnou druhou ránu přímo k praporku (polohu míčku po druhém úderu vidíte na obrázku vlevo), samozřejmě birdie. Na těch ostatních mu chyběl ten krapítek putovacího štěstí. Čtyři bogey bylo moc a dva birdie málo.  Lee se na čtvrté jamce vyřádil, na greenu byl až třetí ranou zahrál trojputt a odnesl si double bogey. Dá se říci, že od této jamky se již pořádně netrefil do míče a bezchybná hra obou mlaďochů mu k sebevědomí nepomohla. Jeho výsledek (80) v tomto kole má téměř rekreační charakter. Samozřejmě je snadné kritizovat, ale hráči s handicapem +2 by se to zřejmě stávat nemělo. Petr Nič pak již jenom přidával ranku k rance a své vedení až do konce udržel.
V ženské soutěži se boj o zlatou medaili stal duelem. Do 4. finálového kola nastupovala Jana Peterková a Petra Kvídová se shodným počtem ran (228). V předcházejícím kole Peterková vyrovnala Kvídovou, která ten den takříkajíc "proputovala" a zahrála pro ní nezvyklých 80 ran. Naopak Peterková se velmi dobře vyrovnala s hrůzným větrem, kvůli kterému ženy některé jamky par 4 hrály jako regulérní par 5 (např. jamka č. 4) a zahrála 76.  Na druhé jamce Peterková neproměnila put do eagla, zahrála lehké birdie a vedla o jednu ránu. Ale hned na další jamce udělala tři puty a stav byl vyrovnán. Kvídová měla šanci převzít vedení na šesté jamce, kde první ránou skončila metr od jamky, ale nejistota  přetrvávala a put nedala. Potíže měla i Peterková, která dala trojput a vedení přece jenom převzala Štiřínská hráčka. Ta se o něj ovšem na deváté  jamce opět připravila, když přes dosažení greenu v regulaci zahrála dokonce čtyřput. Peterková tedy šla do vedení o jednu ránu. A hned na 10. jamce berdíkem náskok zvětšila ještě o další. Až do 15. jamky šla děvčata shodně v paru a na 16. Peterková zvýšila svůj náskok berdíkem na tři rány.
Zdálo se být tedy rozhodnuto. Poslední drama se však odehrálo ještě na 18. jamce. Kvídová byla třetí ranou 2 metry nad jamkou a Peterková dlouhým, dvacetimetrovým putem z foregreenu přehrála jamku o 6 metrů. Pak o půldruhého metru nedoputovala. Kvídová pak proměnila svůj put na par. Ale Peterková potřebovala ještě další dva puty, což znamenalo doublebogey. Na vítězství to nakonec stačilo a Janě Peterkové se podařilo přetrhnout řetězec mistrovských titulů, které teprve osmnáctiletá Petra sbírá jako na běžícím páse.
Mistrovství se účastnilo 86 mužů a  30 žen z 10 zemí. Přijeli Švýcaři, Řekové, Italové, Holanďané, Němci, Slovinci,  Belgičané, Dán a samozřejmě nechyběli Wiegerovci, nejlepší hráči ze Slovenska.  Letos citelně chyběli silní Rakušané. Kromě švýcarského týmu byla hráčská úroveň ostatních zahraničních hráčů dost nízká, do čtyřicetičlenného cutu se vešli pouze čtyři. Vloženou soutěž Pohár národů s přehledem vyhrála česká družstva. Mistrovství bylo vzorně připraveno jak organizačně, tak technicky. Sehraný realizační tým Vopička, Janoušek, Kepl zvládá organizaci takovýchto turnaju s nadhledem. Hřiště bylo ve velmi dobrém stavu. Počasí slzavé, proměnlivé. Náhodné deštíky však nebyly nijak dlouhé. Teploty kolem dvaceti stupňů, rána byla chladnější.

Úsměvy zdobily vítěze i vítězku. Takhle šťastně se po podání rukou spoluhráčům  na poslední jamce usmíval Petr Nič (GCP), nový Mezinárodní mistr České republiky pro rok 2000. Na televizní kameru Petra Uhlíka řekl. že tomu ještě nevěří, že mu to dojde až doma. Svému mateřskému klubu, jehož je odchovanec, přinesl Petr vůbec první mužský titul na rány v historii. xxxx Toto je šťastný úsměv  Mezinárodní mistryně České republiky na rány pro rok 2000, Jany Peterkové (GCKV). Podařilo se jí získal nejcennější titul a zlomit hegemonii své největší soupeřky.

Trojice nejlepších mužů. Vlevo třetí John Lee (CH), uprostřed vítěz Petr Nič (GCP), vpravo druhý Miroslav Holub (GCS). Trojice nejlepších žen, Vlevo třetí Martina Dorníková (GCKV), uprostřed vítězka Jana Peterková (GCKV), vpravo druhá Petra Kvídová (GCŠ).

Drivy Petra Niče jsou velmi razantní a dlouhé, jeho rány krátkými holemi  přesné, lehké a elegantní.  Tuto siluetu poznáte na dálku.  Charakteristický, velmi ženský a elegantní finiš Jany Peterkové, neodmyslitelně patří pouze k ní.

Míra Holub (GCS) bojoval o titul naplno, hrál velmi dobře. Nevyšlo to, příště. Petru Kvídovou (GCŠ) bude osmdesátka ve třetím kole ještě dlouho strašit.Tento výpadek jí pravděpodobně stál titul. Do té doby vedla  před Peterkovou o pět ran.

Johnu Leemu se nedařilo. Na toto místo, vlevo pod greenem třetí jamky, mu dopadl drive v posledním kole. Přihrávkou mnohé napravil, skončila dva metry od vlajky a zahrál par. Ale tento zkažený drive naznačil, že něco není v pořádku, jak se na dalších jamkách plně potvrdilo. Martě Balkové (GCKV) se nedařilo. Na svoji klubovou kolegyni a pozdější mistryni Peterkovou  ztratila celkem dvaadvacet ran a skončila na celkovém pátém místě. Podle papírových předpokladů měla bojovat o bronzovou medaili, nakonec se před ní dostaly Dorníková a Mašínová.

Takto vypadal leaderboard po dvou jamkách. Takto vypadl leaderboard po skončení mistrovství. Vyčtete z něj, že si Nič hrál -3, Holub +2 a Lee +8.

Jakub Kučera (GCEP) se na mistrovství rozehrál. Po matné sezóně hrál na Karlštejně ve skvělé formě. Pod druhém kole byl třetí (75,75) o tři rány za Ničem. Veliká škoda, že se  dalších kolech už nedostal pod 80 a skončil 11. Alan Babický (PKGK)  je bojovník. Po prvním kole (78) byl 15. V druhém kole zabral (73) a postoupil na 4. místo za Kučeru. Dalšími výkony  77 a 79 skončil nakonec na pěkném 7. místě.

Stanislav Kopejtko (GCML), bývalý reprezentační kapitán zůstal pouhá tři místa za cutem, tj. z 86 hráčů skončil na 43. místě. Přesně v polovině.  Radek Votruba (GCEP) . Byl po prvním kole čtvrtý a  skončil celkem osmý v konečném pořadí.

Bunker na čtyřce, kam Petr Nič zapadl druhou ranou. Vyhráno kousek k jamce, put par. Snadné. Petr Nič. První ránu na patnáctce hráli všichni hráči ke greenu. Péťovi skončil mič v roughu pod cestičkou dole vlevo, asi 20 metrů od greenu. Příhra, kterou vidíte plus dva puty par. Snadné.

Lucie Borhyová. Půvabná moderátorka s kouzelným úsměvem, se na golfu objevuje ve společnosti Alana Babického. Také již hraje soutěže a nevede si špatně. Hanuš Goldscheider, prezident ČGF s mladým průvodcem.

Vyhlášení mistrovství.  Zleva Václav Janoušek - hlavní rozhodčí, Karel Vopička - ředitel turnaje, Hanuš Goldscheider- prezident ČGF a zástupce generálního partnera Komerční Banky Renata Škopková. Marek Černý - objev Golf Clubu Praha, překvapil hodnotnými výkony v prvním a posledním kole (76 a 77). Nakonec skončil na svém prvním mistrovství na vynikajícím 27. místě před spoustou závodních hráčů. Gratulujeme.