MISTROVSTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY V GOLFU NA JAMKY
Park Golf Club Ostrava
15. - 18.6.2000

konečný pavouk:   muži   ženy 
Výsledky kvalifikace:   muži celkem    ženy     mistrovství 1999

společenský večer
     nezařazené fotografie

Mistrovství České republiky v jamkové hře proběhlo letos na hřišti Park Golf Clubu Ostrava. Na startu nechyběl z naší špičky nikdo. Mistrovství mělo několik charakteristik. 
Ta první je, že se bez přehánění dá říci:  bylo to mistrovství republiky v puttování. Při přibližně stejné výkonnosti hráčů, kteří měli co mluvit do závěrečných bojů a uměli být všichni na greenu v regulaci, jednoznačně rozhodovala úspěšnost posledního úderu. Putty Niče, Pinka nebo Kopejtkové, padající do jamek ze vzdálenosti osmi až dvanácti metrů byly nejčastějším faktorem rozhodujícím získání jamky. Zářným příkladem tohoto tvrzení je nádherný semifinálový souboj Holuba s Ničem, ne neprávem označovaný za předčasné finále, kdy Petr Nič potřeboval na prvních deset jamek pouhých 12 puttů. Míra Holub hrál fantastický golf,  ale Petr Nič puttoval o ten pověstný chloupek lépe, který v jamkovce rozhoduje. Stejná situace se vyvinula ve finálovém souboji Pinka a Niče, kde měl tentokrát o ten chloupek lepší putty  vítězný René Pink.
Druhou charakteristikou ostravského mistrovství byl vysoký úhyn favoritů. Ten nelze přisoudit pouze tomu, že šlo o jamkovou, tudíž velmi vrtkavou hru. Martin Peterka, suverénní v kvalifikaci, kde zahrál jedno kolo dokonce 68, podlehl v prvním kole turnaje houževnatému Vyvlečkovi, dvacátému hráči žebříčku. To už asi nebude náhoda a je možné, že Martin Peterka prožívá výkonnostní krizi.
Petr Skopový, loňský jamkový mistr ČR, podlehl jž v prvním kole turnaje stylově nestandartně, leč účinně hrajícímu Žákovi z místního klubu. Petrovi se v poslední době také příliš nedaří.  Marta Balková podlehla v osmifinále Míše Hamplové, kterou má v žebříčku o sedm příček za sebou. Taky se jí nedaří. Vyřazení Jany Peterkové, v životní formě hrající Stáňou Kopejtkovou, pozdější mistryní  je jediné, které není tolik překvapivé.
Třetí charakteristikou byly vynikající připravenost hřiště. Má sice velmi špatná odpaliště, ale jinak bylo vzorně upraveno a okouzlilo především nás vzdálenější, kteří nemáme příležitost je navštěvovat častěji. Hřiště je prostorné, členité a velmi pohledné. Greeny byly tvrdé a rychlé.
Čtvrtou charakteristikou mistrovství na jamky bylo vrtkavé počasí. V kvalifikačních kolech byla zima a pršelo, ve vlastním turnaji pak bylo proměnlivo s občasnými důkladnými přeháňkami a přijatelnou teplotou. Hlavně v sobotu ráno dosáhla vrtkavost počasí maxima. Občas příjemně svítilo sluníčko a najednou jakoby někdo vylil obrovský nebeský kýbl vody, pak zase díra v mracích a sluníčko naplno.
Turnaj byl rozdělen do dvou kvalifikačních kol, ze kterých vyšlo 32 mužů a 16 žen. V turnajovém pavouku pak na sebe narazili první s dvaatřicátý, druhý s jednatřicátým atd.

Nejlepší muži. Vlevo  poražený Petr Nič (GCP) vpravo vítěz, domáci René Pink. Jejich souboj byl vyrovnaný a relativně poklidný. Pink hrál soustředěně a pomalu, nechtěl propást příležitost věnovat domácímu klubu mistrovský titul. Péťa Nič, jak jsme již zvyklí, hrál  svojí typicky "netrpělivou" hru, se zařazeným čtvrtým rychlostním stupněm a kouřem od zabírajících  podrážek.

René Pink udělal svému domácímu Park Golf Clubu Ostrava zcela určitě radost. Po sedmi letech je opět mistrem republiky v jednotlivcích ostravák. Na mistrovský titul zaútočil z 12. místa kvalifikačního turnaje. Do finále prošel přes Balouna, Strachotu, přemožitele Peterky Vyvlečku a Ševčíka. Pravidelnost jeho hry podtrhuje skutečnost, že poslední tři zápasy vyhrál stejně,  4/3.

Petr Nič, poražený finalista z Golf Clubu Praha se usmívá právem. Ze své hry může mít radost. Prohrál sice finále, ale jeho vystoupení zanechalo ten nejlepší dojem. Nejen herní.  Je třeba zdůraznit, že se Petr podstatně zlepšil i mimoherním projevem.  Nelítaly hole a ostrá slova, i vlajka byla na green pokládána opatrně. 

Nejlepší ženy. Vlevo jedna ze semifinalistek Míša Hamplová (GCML), uprostřed Mistryně Republiky pro rok 2000 Stáňa Kopejtková (GCML), vpravo druhá finalistka, domácí Tereza Pochobradská.  Hamplová a Kopejtková jsou sestry, dcery mariánskolázeňského lékaře a golfisty Stanislava Kopejtka. Ten má ze svých ratolestí určitě radost.

Stáňa Kopejtková (GCML) prožívá pěkný rok své golfové kariéry. Kromě úvodního turnaje v Haugschlagu kde byla sedmá, se umisťuje na letošních křížkových turnajích do třetího místa. V současné době je druhá na žebříčku ČGF.

Tereza Pochobradská, vynikající hráčka s tváří dívenky a postavou topmodelky.  V současné době je osmá na žebříčku ČGF. Doplnila Pinkovu zlatou nadílku domácímu klubu o jednu střibrnou medaili. Stříbrná medaile z mistrovtsví je její největší letošní úspěch.

Hra René Pinka byla intenzivně soustředěná až sveřepá. Díky maximální koncentraci dokázal překonat nepříznivé okamžiky zápasu s Ničem a téměř dokonale puttovat, Právě putty byly jeho největší zbraní, díky které získal titul Mistr České republiky ve hře na jamky.

Hra Petra Niče byla jako vždy rychlá,  svižná a působila lehkým dojmem. Hrál nádherný golf a o jeho prohře rozhodlo několik posledních jamek, kde možná nedostatkem koncetrace, podlehl. Nic podivného po 36 jamkách, leč na titul to chtělo o kousíček víc.

Stáňa Kopejtková drivovala a puttovala jako o život.  V drivech byla průměrně o několik desítek metrů delší než její finálová soupeřka v putech o pár centimetrů přesnější.  Méně chybovala a to rozhodlo jejím druhém titulu Mistryně ČR na jamky. Ten první získala v 98. roce.

Miroslav Holub procházel mistrovstvím bez problémů přes Vymazala, Suchánka a Štiku, než narazil na Petra Niče. Přestože neudělal vážnější chybu, nestačil na fantasticky seběvedomě hrajícího soupeře, kterému tam navíc padaly všechny putty na které sáhnul. Prohrál na poslední jamce.

Petr Skopový, loňský jamkový mistr z Mariánksých Lázní se postaral o překvapení. Již v kvalifikaci skončil až na 29. místě, což stačilo jen  tak tak, o tři místa, na postup do vlastního mistrovství. V prvním kole pak  narazil na ostravského Žáka, se kterým prohrál 3/2 a bylo po obhajování titulu.

Popis "golfová drůbež" vymyslel pro tento obrázek pan Buzický, otec naší nadějné hráčky. Původní název s kuřátky se tím pádem neujal.  Zleva: Terezka Buzická, Linda Šnajberková a Martina Kodejšová.

paggio260600