HANUŠ GOLDSCHEIDER
28.10.1921 -  28.2.2001


Prezidentovy golfové sny
Daniela Gaudlová

Jako jediný ve východním bloku byl od roku 1978 členem Royal and Ancient Golf Club of St. Andrews, nejstaršího a nejváženějšího golfového klubu, který je pokládán za kolébku golfu. Ve své typické kšiltovce se stal neodmyslitelnou postavou českého golfu. Zatímco jiní v jeho věku už odpočívali, on nevynechal žádný významnější golfový turnaj. Prezident České golfové federace Hanuš Goldscheider.
Když jsem s ním před několika měsíci seděla v obývacím pokoji jeho pražského bytu v Opletalově ulici a autorizovala tento rozhovor, netušila jsem, že to bude povídání poslední... "Ke golfu jsem se dostal velmi jednoduše", říkal a na chvilku se ponořil do vzpomínek. "Po návratu z koncentračního tábora jsem měl zdravotní problémy a léčil se v Mariánských Lázních. Při procházkách jsem potkal několik známých a ti říkali - proč nepřijdeš na golf? Šel jsem a objevil nejen mnoho přátel, ale také svůj celoživotní úkol a cíl, kterým jsem žil celých těch padesát golfových let."
Golfu doslova propadnul. A jak to často u golfistů bývá, vzdal se pracovních i sportovních ambicí. Jeho život začal řídit golf. Vyhledával zaměstnání, která nevyžadovala příliš mnoho času, aby se mohl věnovat golfu. Až nakonec zakotvil jako sekretář golfového svazu.

"Golf nebyl v padesátých letech u nás uznávaný sport", pokyvoval smutně hlavou. "Když si uvědomím, že jsme v roce 1937 byly mezi sedmnácti evropskými státy, které založily vrcholný orgán evropského golfu - Evropskou golfovou asociaci, je mně z toho smutno. Členství bylo nejdříve přerušeno válkou, potom érou komunismu. A mojí snahou bylo dostat český golf zase zpátky tam, kam vždycky patřil. To byl můj prioritní úkol."
Úkol rozhodně nelehký. Golf byl označen za buržoazní sport, některá hřiště díky nadšencům přežívala, jiná byla úplně zničena. Ale přesto se u nás golf jako v jediném socialistickém státě po celé ty roky udržel a hrál.
"Platilo mnoho nesmyslných ustanovení", jakoby nevěřícně kroutil hlavou. "Například na západ se mohlo vyjet jenom tolikrát jako na východ. Jenomže na východě nebyla žádná golfová hřiště! S velkými potížemi jsme měli povolené dva tři zájezdy do roka. Našimi hlavními sportovními partnery byly Rakušané, Němci, Švédové a Francouzi. Hodně nás zvali a byli k nám nesmírně laskaví."
Neměl chuť někdy všeho nechat, nepřidělávat si komplikace a zabývat se třeba fotbalem?
Odpověděl bez zaváhání. "Nikdy. Golf mě chytil a nemohlo mě nic odradit. Bral jsem to jako celoživotní poslání."
V roce 1968 bylo v Londýně obnoveno naše členství v Evropské golfové asociaci. Vzápětí se zasloužil o to, že jsme se stali i členy Světové golfové asociace. Dosáhl svého celoživotního cíle. A tady by mohl příběh končit. Jenže ... "Okamžitě jsem si stanovil další úkol. Zaměřil jsem se na intenzivní navazování zahraničních kontaktů a pořádání turnajů. Celkem jsem u nás zorganizoval čtyři mezinárodní mistrovství. Nebylo to jednoduché, protože o mistrovství Evropy se uchází vždy mnoho zemí. Splnil se mi i další sen, pořádání profesionálních golfových turnajů. Byli jsme první z postkomunistických zemí, kdo s jejich organizováním začal."
Stejnou pozornost věnoval i dětem, které měl nesmírně rád. Na dětských turnajích se objevoval pravidelně, v pražském Erpetu nevynechal v zimě jediný dětský golfový víkend. "Jsem rád, že jsem na sklonku své golfové kariéry zažil obrovský rozvoj dětského golfu. Nadšení dětí a jejich účast na turnajích slibují dlouho očekávané zlepšení. Série dětských turnajů Dětská Tour je převratem v historii českého amatérského golfu. Věřím, že během pěti, možná deseti let vyroste nová generace golfistů, která bude schopná naši republiku reprezentovat možná tak dobře jako hokejisté, fotbalisté nebo tenisté". Dodal s úsměvem.
Přes dvanáct let působil v nejrůznějších komisích Evropské golfové asociace, ale teprve v roce 1991 byl zvolen nejdříve československým a později prvním českým prezidentem golfové federace.
"Do té doby jsem mohl dělat jenom sekretáře," říká se smíchem. "Nestraník mohl pracovat, ale nemohl být prezidentem."
Ve svém golfovém snažení si stanovil nelehké cíle a všech dosáhl. Splnil se mu i osobní sen. V srpnu přijel do Čech jeho dlouholetý přítel a velký příznivec českého golfu Sir Michael Bonallack, světově známý amatérský golfista číslo jedna.
A přesto mu jeden nesplněný cíl zůstal. Nebo spíš přání. Aby počet golfistů v Česku dosáhl deseti tisíc. Přál si to ke svým osmdesátinám, které by letos v říjnu oslavil.
Deset tisíc golfistů, to by byl opravdu hezký dárek. Pro prvního českého prezidenta. Nebo spíš pro Goldiho. Protože v golfovém světě mu nikdo jinak neříkal...