Dětská tour 2001

Závěrečný golfový kemp 4. ročníku Dětské Tour
30. 7. – 1. 8. 2001

celkové ýsledky    stránka Dětské Tour

Ahoj na příští túře!
Daniela Gaudlová
Zní to neuvěřitelně, ale letošní dětská túra je u konce. Týjó, rozčilovali se někteří, zrovna, když jsem se rozehrál. Ještě tak dva turnaje a dopadlo by pořadí úplně jinak.
Jenže třídenní golfový kemp, zahájený turnajem v Mariánských Lázních a zakončený v Karlových Varech, udělal definitivní tečku.
Již tradičně vyrazil časně ráno autobus od pražského Erpetu a zamířil do Mariánek, kde se hrál čtvrtý turnaj Dětské Tour. V autobuse zavládla trochu nervózní atmosféra, protože některé z dětí měly startovat v době, kdy ještě seděly v autobuse a Mariánské Lázně byly v nedohlednu. Mobily nakonec všechno vyřešily, startovka byla upravena a tak mohlo mariánskolázeňské hřiště přivítat všech sto tři přihlášených dětí.
Nádherné letní počasí, perfektně připravené hřiště a tradiční přívětivá atmosféra přispěla k tomu, že většina dětí snižovala. Idylku pokazila jen stížnost na jadrný slovník jednoho z kluků, který tím rušil ostatní ve flightu. Vše se rychle vyřešilo napomenutím, nebylo třeba sahat k sankcím jako loni na Karlštejně, kde za neslušné a negolfové chování byli dva hráči vyloučeni a nemohli startovat na příštím turnaji.
Mnoha lidem vrtalo hlavou, proč se tentokrát mariánskolázeňské děti straní těch ostatních? Nehledejte za tím žádnou záhadu. Děti měly v té době týdenní golfové klubové soustředění a ihned po odehrání se účastnily tréninkového programu, který pro ně připravil trenér Rudolf Nechanický.
Před vyhlašováním výsledků došlo k chybě při zadávání údajů do federačního serveru a proto se rozdávaly medaile i jiným než vítězům. Naštěstí se do druhého dne vše opravilo, a tak se mohl celkovým vítězem Dětské Tour ve své kategorii stát Lukáš Princ... Ale nepředbíhejme.
Ihned po vyhlášení odjel autobus s dětmi do karlovarského motelu Gejzír, kde bylo ubytováno téměř šedesát dětí účastnících se golfového kempu. Kdo by předpokládal, že po časném ranním vstávání a celodenním pobytu na golfovém hřišti budou děti padat únavou, mýlil by se. Trousily se v nenápadných hloučcích a bombardovaly dospělé neskutečnou snůškou skvěle vymyšlených plánů. Počínaje přenášením postelí mezi chatičkami a konče nočním výletem na kolonádu. S přibývajícím soumrakem se skvělí golfisté měnili v hordu příšerných puberťáků. V tu chvíli měli všichni dospělí pocit, že jsou na golfovém kempu se dvěma skupinami dětí. Nebo s jednou, která ovšem slušné a normální chování, kdo ví proč, zapomene na golfovém hřišti. Druhý den ráno, hned při snídani, upozornila organizátorka Dětské Tour Amara Hudcová - že takhle tedy ne! Byla zpřísněna večerka a za nepřijatelné chování vznesena hrozba vyloučení z kempu, informování rodičů i příslušného golfového klubu. A mohlo se jet do Cihelen u Karlových Varů, kde byl připraven další turnaj, který ovšem nebyl součástí dětské túry. Děti se mohly samy rozhodnout, kdo chce hrát nebo jen trénovat. Přestože bylo tropické počasí, většina se rozhodla pro hru. Nové osmnáctijamkové hřiště mnoho dětí hrálo totiž úplně poprvé. Děti doprovázeli po hřišti trenéři Petr Štrougal a Jiří Němeček z pražského Erpetu, protože jejich svěřenci po skončení túry pokračovali v klubovém soustředění v Cihelnách. A jejich postřehy? Veliké rozdíly a hlavně rezervy v taktice. Ve flightu Doka, Klaus, Uher, Rančák dal Viktor Doka super drive do semiroughu a začal se rozčilovat. Všichni mu říkali, co blbneš, tomu nic není. A on odpověděl: Ale na druhou ránu budu mít před jamkou bunker, a já chtěl jít vpravo, protože tam je otevřený green. Tam je vidět, že už přemýšlí, co ho čeká na druhou ránu, přemýšlí dopředu, doplňují trenéři.
Nejlepší výsledek v Cihelnách zahrál Vilém Zulák - 80. Snad ještě větší radost, jak Vilda měl jeho táta Leo. To je životní výkon, nejlepší v jeho golfové kariéře, radoval se. Ale v tom úmorném vedru si zasloužil vavříny každý, kdo došel.
Po návratu do motelu se téměř všichni vrhli do bazénu a po příjemném osvěžení dali někteří ještě nohejbálek. A všichni vyhládlí se společně těšili na večeři. Zůstalo u těšení. V místní restauraci Hájovna připravili nepoživatelný blaf - kuře na bílé vodě. Talíře zůstaly po jídle stejně naplněné jako před a kuchař i jeho šéf mají jedinou jistotu: Nikdo z golfistů sem už nikdy nevkročí! Třetí den se hrál závěrečný - pátý turnaj v Karlových Varech. Počasí se trochu pokazilo, takže bylo příjemně, přijelo sto čtyři dětí a jak se ukázalo, boj o celkové pořadí v DT byl velmi dramatický. Hlavně menší kluci byli bojovně naladěni. Po odpalu flightu Mrůzek, Svěntek, Ryba, Uher jen kdosi z dospělých obdivně špitnul - to jsou bomby. Viktor Doka vyrazil bez bundy a na dotaz, co bude dělat, když bude pršet, bez váhání odpověděl: Nič. Profíci taky nemají bundy!
Děti sledoval se zájmem i šéf firmy Golf Plus Petr Čapka. Trio Zulák, Michálková, Špidlová hrálo celou sezónu s holemi, které věnovala třem z nejlepších, kteří projevili zájem, právě firma Golf Plus. S holemi mohou pokračovat i příští rok a navíc stejná nabídka bude platit i pro tři nejlepší z letošního ročníku. Slavnostně budou předány na turnaji v Motole, který ale už není součástí letošní Dětské Tour.
Vyhlašování výsledků v Karlových Varech se neobešlo bez afektů a trochy smutku. Papírový favorit na prvenství v kategorii žáků do čtrnácti let Petr Václav ze Štiřína skončil druhý za Lukášem Princem z Erpetu. Otec Petra Václava byl přesvědčený, že Petr má být na prvním místě. Organizátoři Amara Hudcová a ing. Oldřich Uher opakovaně vysvětlovali, kde se stala chyba. Při turnaji v Mariánských Lázních byly chybně zadané údaje do federačního serveru a Lukáš Princ neskončil na třetím místě, které mu ve skutečnosti náleželo. Chyba byla dodatečně opravena a to nakonec rozhodlo o celkovém vítězství Lukáše.
Na závěr Dětské Tour Amara Hudcová a Olda Uher poděkovali všem, kteří se podíleli na hladkém průběhu letošního ročníku a vyjádřili radost nad tím, jak se obrovsky zlepšuje výkonnost jednotlivých hráčů. Amara ještě doplnila poznámku, která by měla sloužit k zamyšlení nejen pro příští ročník: "O tom, že se většina dětí pohybuje a chová na golfovém hřišti opravdu velmi golfově a jen výjimečně je třeba zasahovat, mluvíme vždy. Bylo by dobré, kdyby si golfovou slušnost přenesly děti i mimo zelený trávník."

Výsledky Mariánské Lázně
Společná kategorie do 12 let:
1. Tomáš Mlčoch, GCP,
2. Martin Příhoda, GCKV,
3. Rudolf Nechanický, GCML
Žáci do 14 let:
1. Jan Mergl, GCML,
2. Petr Václav, GCŠ,
3. Lukáš Princ, GCEP
Žákyně do 14 let:
1. Agáta Dudysová, BGK,
2. Sabrina Eliášová, GCML,
3. Silvie Dittertová, GCML
Výsledky Karlovy Vary:
Společná kategorie do 12 let:
1. Martin Příhoda, GCKV,
2. Jan Šaroch, GCEP,
3. Viktor Doka, GCML
Žáci do 14 let:
1. Kryštof Petele, GCML,
2. Jan Trubač, GCKV,
3. Petr Václav, GCŠ
Žákyně do 14 let:
1. Nicole Uhrová, GCEP,
2. Samanta Budínová, GCEP,
3. Agáta Dudysová, BGK

CELKOVÍ VÍTĚZOVÉ DĚTSKÉ TOUR 2001

Společná kategorie do 12 let:
1. Jan Šaroch, GCEP,
2. Martin Příhoda, GCKV,
3. Jan Ryba, GCKV
Žáci do 14 let:
1. Lukáš Princ, GCEP,
2. Petr Václav, GCŠ,
3. Jan Trubač, GCKV
Žákyně do 14 let:
1. Agáta Dudysová, BGK,
2. Samanta Budínová, GCEP,
3. Silvie Dittertová, GCML

Většina těch, kteří hráli letošní Dětskou Tour. Jan Šaroch (GCEP), vítěz Dětské Tour 2001 v kategorii do 12 let.

Lukáš Princ (CGEP) vítěz Dětské Tour v kategorii žáci do 14 let. Agáta Dudysová (BGK), vítěz  Dětské Tour 2001 v kategorii žákyn+ do 14 let.

© Daniela Gaudlová 2001
foto: Daniela Gaudlová, Ivan Paggio